Calendar Girl #2

Jeg fokuserer i dette indlæg på den anden bog i Calendar Girl serien, som indeholder månederne April, Maj og Juni, så hvis ikke du har læst disse, så kan jeg varmt anbefale dem. Ærligt så er jeg ked af at de bliver reklameret for som værende erotik, da dette er så lille en del af bogens handlingsforløb. Hun arbejder for et escortfirma, men det er langt fra det eneste Mia står for. For at undgå spoilers vil jeg dele indlægget op i måneder, på samme måde, som da jeg anmeldte den første bog. Har du endnu ikke læst nogle af bøgerne, så kan du se mit indlæg om dem her.

Dog kan grundprincippet bag bøgerne også læses på bøgernes bagside:

“Som en fattig servitrice med skuespillerdrømme virker det umuligt at Mia kan skaffe penge nok til at betale sin fars spillegæld. Derfor må hun bruge alternative metoder til at skaffe sig den million, der skal til. Svaret på Mias trængsler er et job hos Exquisite Escorts, et escortfirma, der sende hende ud til en ny mand hver måned.

April
Denne måned er det Mias job at overbevise offentligheden om, at hun er kæreste til Mace Murphy, en ung baseballspiller med en strålende fremtid og et elendigt ry. Dog formår hendes nye klient at provokere hende, langt ud over det sædvanlige, og det er op til Mia at overbevise alle andre om, at Mace ikke er så rådden på bunden som de går og tror. Dette bind i serien er fyldt med humoristiske sammenstød og hjertevarmende begivenheder, som smelter vinterens sidste frost.

Maj
Et model job på Hawaii. Et model job for en kendt designer der laver det skønneste badetøj. Lyder det som drømmeferien? Tilføj en gudesmuk indfødt og det er opskriften på en giftig cocktail. Modsat de forrige måneder, så fokuserer Maj ikke på klienten, men på Mias omgivelser og ikke mindst savnet hun føler for alle dem hun holder af.

Juni
I juni sendes hun til Washington, DC, hvor hun er hyret til at være ledsager til en fremadstormende toppolitiker. Alt imens Mia slænger sig i fint selskab og går fra den ene forsamling til den næste, for at smigre sig ind på ældre forretningsmænd og deres unge koner. Men politik er et indviklet spil, som er fremmed for Mia, og det bliver ikke lettere at begå sig når klientens søn kommer med uønskede tilnærmelser. Juni er et nervepirrende og hårrejsende afsnit i Mias historie, og denne måned får afgørende betydning for resten af hendes liv.

One Reply to “Calendar Girl #2”

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: